Kaj pomeni lastninska pravica, zastavna pravica in stavbna pravica?

Objavljeno: 25.01.2021

Načrtovanje hiše, Zakonodaja

Lastninska pravica je pravica imeti stvar v posesti, jo uporabljati in uživati na najobsežnješi način ter z njo razpolagati. Omejitve uporabe, uživanja in razpolaganja lahko določi samo zakon.

Kaj pomeni lastninska pravica, zastavna pravica in stavbna pravica?

Lastninska pravica je pravica imeti stvar v posesti, jo uporabljati in uživati na najobsežnješi način ter z njo razpolagati. Omejitve uporabe, uživanja in razpolaganja lahko določi samo zakon. Lastninska pravica ne more biti vezana na rok ali pogoj, razen če zakon določa drugače (37.člen SPZ). Solastnina je več osebno lastninsko razmerje, kjer so deleži posameznega solastnika na stvari določeni z miselnimi (idealnimi) deleži. Skupna lastnina je lastninska pravica posameznega dela stavbe, skupaj s solatninsko pravico na skupnih delih stavbe.

Lastninska pravica se pojavlja bodisi kot samostojna lastninska pravica bodisi kot nesamostojna (vključena) lastninska pravica. Samo samostojna lastninska pravica je lahko predmet samostojnega razpolaganja. To je lastninska pravica na zemljišču, katere sestavina je po načelu povezanosti zemljišča in objekta (superficies solo sedit) vsak objekt (8.člen SPZ). Predmet samostojenga razpolaganja je tudi lastninska pravica na posameznem delu stavbe v etažni lastnini. V Drugo skupino, to je nesamostojne lastninske pravice, pa spadajo tile položaji:

lastninska pravica na nepremičnini, ki ima svoj položaj splošnega skupnega dela stavbe v etažni lastnini,

lastninska pravica na nepremičnini, ki ima položaj posebnega skupnega dela stavbe v etažni lastnini,

lastninska pravica na stavbi, ki je sestavina stavbne pravice.

Zastavna pravica je pravica zastavnega upnika, da se zaradi neplačila zavarovane terjatve ob njeni zapadlosti poplača skupaj z obrestmi in stroški iz vrednosti zastavljenega predmeta pred vsemi drugimi upniki zastavitelja (prvi odstavek 128. člen SPZ). Zastavna pravica na nepremičnini se imenuje hipoteka (138. člen SPZ). Vrste hipotek so: notarska hipoteka (142.člen SPZ), navadna hipoteka (141.člen SPZ), skupna hipoteka (145.člen SPZ) in maksimalna hipoteka (146.člen SPZ).

Stavbna pravica je pravica imeti v lasti zgrajeno zgradbo nad ali pod tujo nepremičnino. Stavbna pravica ne sme trajati več kot 99 let. Stavbna pravica ne prenosljiva. Za prenos stavbne pravice se smiselno uporabljajo določila, ki veljajo za prenos lastninske pravice na nepremičninah (256.člen SPZ).

Vir: Gospodarska zbornica Slovenije

Boš gradil/a? Iščeš nepremičnino?

PRIJAVI SE
COINHAB PROJEKTI
Stara hiša s parcelo Šentvid

16.11.2021

Ljubljana - Šiška, Šentvid

2

Štirisobno stanovanje v Šentjakobu AB

23.02.2023

Ljubljana - Bežigrad, Podgorica

3

Trisobno stanovanje v Šentjakobu C

07.02.2024

Ljubljana - Bežigrad, Šentjakob