Nakup hiše, pasti na katere moramo biti pozorni

Objavljeno: 29.08.2017

Nakup ali prodaja nepremičnine, Nakup ali prodaja hiše

Vsak nakup nepremičnine predstavlja določeno mero tveganja. Tveganje je lahko še višje, če nepremičnino kupite od fizične osebe in ne preko nepremičninske agencije, saj nikoli ne morate biti povsem prepričani o namenih prodajalca.

Preverite pravno stanje nepremičnine

Prva stvar, ki jo morate nujno preveriti je pravno stanje nepremičnine v Zemljiški knjigi. Ne zaupajte kopiji zemljiško-knjižnega izpisa, ki ga vam predloži prodajalec ampak sami preverite izpis na spletni strani zemljiške knjige. Na nepremičnini, ki jo kupujete so lahko namreč v zemljiški knjigi vpisane hipoteke, služnosti ali druga bremena, ki vam jih bi lahko lastnik zamolčal, nujno pa je potrebno preveriti tudi, če je prodajalec resnično edini lastnik nepremičnine. Pri preverjanju nepremičnine se lahko obrnete na pravnika, ki bo preveril, če je nepremičnina, ki jo kupujete pravno neoporečna.


Preveritev prodajalca

Preden s prodajalcem podpišete pogodbo poskusite o njem pridobiti kar čimveč informacij, ki vam lahko razkrijejo če je prodajalec vreden zaupanja. Po informacije se lahko obrnete tudi na njegove sosede ali morebitne kupce drugih nepremičnin, če jih je v preteklosti že prodajal. Poskusite izvedeti tudi kakšni so dejanski vzroki za prodajo. Z vsemi nabranimi informacijami objektivno ocenite ali je nakup varen.


Sestava kupoprodajne pogodbe

Pri sestavi kupoprodajne pogodbe naj bo prisoten nepremičninski posrednik z ustrezno licenco ali pravni strokovnjak. Večina sporov in odškodninskih zahtevkov se nanaša na prodaje nepremičnin, kjer kupoprodajna pogodba ni bila ustrezno zastavljena. Prodajalec se s takšno pogodbo zavezuje, da bo nepremičnino, ki jo prodaja, izročil kupcu tako, da bo ta postal njen lastnik, kupec pa se v zameno za lastništvo zavezuje, da bo prodajalcu plačal dogovorjeno ceno nepremičnine. Prodajna pogodba je podlaga za vpis lastninske pravice v zemljiško knjigo. Ko prodajalcu izročimo ves denar in uredimo lastništvo v zemljiški knjigi, je postopek nakupa končan.


Notarsko overjeno plačilo kupnine

S prodajalcem morate natančno določiti način plačila kupnine. Pri tem izberite takšen način plačila, ki vam zagotavlja največjo varnost. Najbolj varen način plačila je na transakcijski račun prodajalca. Neglede na način plačila, pa se obe strani lahko primerno zavarujeta z notarsko overjeno pogodbo o izvedbi plačila. Kupnine ne plačujte pred izročitvijo nepremičnine.

Boš gradil/a? Iščeš nepremičnino?

PRIJAVI SE
COINHAB PROJEKTI
Enodružinska hiša Studenci

09.09.2022

Maribor, Studenci

Stara hiša s parcelo Šentvid

16.11.2021

Ljubljana - Šiška, Šentvid

3

Stanovanjske hiše Gabrje

24.06.2022

Ljubljana - Okolica, LJ-Okolica

2