Gradnja hiše, kako se izogniti nepredvidljivim stroškom?

Objavljeno: 07.08.2017

Gradnja hiše, Potek in način gradnje

Nepredvidljivim stroškom se pri gradnji hiše ne moremo povsem izogniti. Ker so ti stroški tudi posledica nekvalitetne projektne dokumentacije ali neupoštevanja projektne dokumentacije na gradbišču, jih lahko omilimo že v fazi projektiranja.

Stroški projektne dokumentacije so zanemarljivi v primerjavni s stroški, ki lahko nastanejo na gradbišču, če nimamo točnega popisa del in smo pri izbiri materialov in količin le teh prepuščeni na milost in nemilost mojstrov, ki v večini primerov zastopajo svoje interese in za vsak slučaj vgradijo večjo količino materialov od potrebne. Tipični primer so debeline konstrukcijskih elementov, ki jih statik v fazi izdelave projekta za izvedbo optimalno dimenzionira. Če to fazo izpustimo, lahko že zaradi nekaj centimetrov debelejših armiranobetonskih plošč in predimenzionirane armature izgubimo več tisoč evrov, s katerimi bi si lahko privoščili izdelavo projekta za izvedbo.


Takšnim in podobnim nepredvidljivim stroškom se lahko izognemo z dobro projektno dokumentacijo, s popisom, ki ga izdela izkušen popisovelec in nadzorom na gradbišču, ki skrbi, da vsa dela potekajo v skladu z načrtom. Na podlagi kvalitetnega popisa lahko izvajalci podajo bolj natančne ocene stroškov že pred samo gradnjo, s čimer se izognemo nepredvidljivih del in s tem tudi stroškov.


Popis del za povprečno enostanovanjsko hišo stane okoli 300 evrov, podražitev gradnje zaradi slabe projektne dokumentacije brez popisa pa je lahko tudi do 30% celotne investicije.

Boš gradil/a? Iščeš nepremičnino?

PRIJAVI SE
COINHAB PROJEKTI
Štirisobno stanovanje v Šentjakobu AB

23.02.2023

Ljubljana - Bežigrad, Podgorica

3

Gradbena parcela z 4 dvojčke Sostro

26.06.2023

Ljubljana - Moste, Sostro

1

Stanovanjske hiše Gabrje

24.06.2022

Ljubljana - Okolica, LJ-Okolica

2