Prenova hiše, kako spremenimo vrstno hišo?

Objavljeno: 23.09.2016

Individualna hiša, Dvojček, vrstna hiša, vila blok, Vrstna hiša

Ko začenjamo s prenovo vrstne hiše se moramo zavedati, da pri prenovi lahko spremenimo večino elementov, vendar pa moramo paziti, da pri tem ne spreminjamo gabarita vrstne hiše.

Po definiciji so vrstne hiše nizke enostanovanjske stavbe v nizu, v vrsti se sosednja hiša s sosednjo stika z vsaj eno stranico ali z njenim delom. Vrstne hiše v nizu morajo biti vsaj 3, te morajo imeti enake gabarite. Kadar so v nizu več kot tri vrstne hiše, morajo imeti skupine najmanj treh vrstnih hiš enake gabarite.



Pri prenovi vrstne hiše lahko poljubno spreminjamo notranjost te, razen, kadar spreminjamo konstrukcijske elemente, takrat moramo za poseg pridobiti gradbeno dovoljenje. Pri obstoječi vrstni hiši lahko izkoristimo tudi še neizkoriščeno podstrešje, kadar ne posegamo v strešno konstrukcijo. Strešno konstrukcijo lahko spremenimo le za vgradnjo strešnih oken. Prav tako vrstne hiše ne moremo poljubno spremnijati, kadar je ta spomeniško zaščitena.



Previdni pa moramo biti pri spreminjanju zunanjosti vrstne hiše, na primer, nadzidava vrstne hiše ali dozidava frčede vrstni hiši je dovoljena le, kadar so bile te v posameznem vrstnem nizu že izvedene, na podlagi gradbenega dovoljenja. Tako morabitna nadzidava naše vrstne hiše ali dodatek frčade k tej, mora biti usklajen s sosednjimi vrstnimi hišami v nizu. Veljavni prostorski plan pa lahko določa tudi drugače, zato se moramo o posegu najprej posvetovati z arhitektom.


Vrstne hiše načeloma ne smemo dozidati, razen, če gre za zadnjo stavbo v nizu. Pri tem pa moramo paziti, da se tako po višini, kot tudi po globini, prilagaja z obstoječo vrstno hišo.


Vrstni hiši, ki jo prenavljamo, pa lahko dozidamo pritlični vetrolov ali nadstrešek nad vhodom, kadar ta ne presega 4,00 m2.


Ponavadi ni posebej prepovedano spreminjanje fasade, oziroma okenskih odprtin vrstne hiše, vendar se moremo o tem pozanimati na pristojni občini, oziroma pridobiti gradbeno dovoljenje.


Če želimo vrstno hišo porušiti, to lahko na podlagi gradbenega dovoljenja, nova hiša, ki jo zgradimo na mestu stare, pa moram imeti enak gabarit kot prejšnja, oziroma mora biti v skladu z veljavnim prostorskih načrtom.



Vrstne hiše v nizu morajo biti usklajene druga z drugo, tako moramo pri prenovi paziti, da je željen poseg dovoljen. Vse morebitne možne spremembe oblike, velikosti vrstne hiše ali stila te, so določene z veljavnim prostorskim načrtom, ki ga mora arhitekt preučiti, preden se lotimo prenove vrstne hiše.

Boš gradil/a? Iščeš nepremičnino?

PRIJAVI SE
COINHAB PROJEKTI
Dvostanovanjska hiša v Šentjakobu

27.07.2021

Ljubljana - Bežigrad, Podgorica

7

Trisobno stanovanje na Brdu za najem

19.10.2023

Ljubljana - Vič, Brdo

1

Štirisobno stanovanje v Šentjakobu C

09.03.2023

Ljubljana - Bežigrad, Podgorica