Prizidek, kako ga zgraditi?

Objavljeno: 27.10.2015

Načrtovanje hiše, Projektna dokumentacija

Prizidki, ki rastejo po Sloveniji in postajajo vse večji trend so pogosto posledica stanovanjskega problema mladih in odraz prostorske stiske stanovalcev. Kljub temu, da je na prvi pogled prizidek nedolžna stvar, ta lahko obremeni tako prostor, kot t

Predrage cene nepremičnin, predvsem po večjih Slovenskih mestih narekujejo, da mladi ostajajo doma. Tako pogosto nastane prostorska stiska, ki stanovalce sili v širitev obstoječih hiš. Pogosto pa so prizidki tudi posledica splošne prostorske stiske, slabe razporeditve prostorov v hiši in pomanjkanja dodatnih prostorv za shranjevanje. Na prvi pogled zgleda, kot da je prizidek hitra rešitev stanovanjskega problema, a se pri njegovem načrtovanju srečamo z mnogimi težavami.


Prvi in najbolj zaskrbljujoč problem prizidkov je, da ti pogosto uničujejo vizualno podobo prostora. Prepogosto prizidki niso usklajeni z obstoječimi hišami in predstavljajo tujek v prostoru. Če želimo, da je prizidek usklajen z obstoječim objektom, moramo najeti arhitekta, ki si prizadeva smiselno umestiti prizidek v prostor. Pri tem ne zadostuje, da uskladimo zgolj barvo prizidka s hišo ali upoštevamo enak naklon strehe. Stik starega objekta z novim je vedno zelo kompleksen in lahko rezultira v katastrofo, v kolikor ni pri postopku prisoten strokovnjak.

Pri načrtovanju prizidka pa naletimo na še en problem. Kljub temu, da vam je mogoče sosed zagotovil, da za prizidek ne potrebujete pridobiti pravnomočnega gradbenega dovoljenja, temu v resnici ni tako. Zakon o graditvi objektov namreč narekuje, da vedno ko gre za gradnjo novega objekta, kamor spada tudi dozidava ali nadzidava, pri kateri se bistveno spremni zunanja podoba objekta, potrebujemo pravnomočno gradbeno dovoljenje, ki nam ga izda pristojna upravna enota. Kadar v objektu prebivamo, se ta ne mora klasificirati kot enostavni ali nezahtevni objekt, tako gre za manj zahtevni objekt, katerega gradbeno dovoljenje pa lahko pridobimo samo s projektom za pridobitev gradbenega dovoljenja. Tega izdela arhitekt, odgovorni projektant.

Še bolj pa se zadeva zakomplicira, kadar v prizidku naredimo ločeno stanovanje, saj gre takrat za dvostanovanjski objekt. Takrat je potrebno spremeniti tudi namembnost objekta, pogosto doplačati komunalni prispevek in zagotoviti močnejše komunalne priključke, kar je povezano z novimi stroški.

Tako lahko strošek prizidka naraste bolj, kot ste na začetku pričakovali.


Preden se lotite načrtovanja prizidka premislite, če je to res edina možnost in se pogovorite z ustreznim strokovnjakom, arhitektom, če urbanistični plan sploh omogoča širitev vašega objekta.

Boš gradil/a? Iščeš nepremičnino?

PRIJAVI SE
COINHAB PROJEKTI
Gradbena parcela z 4 dvojčke Sostro

26.06.2023

Ljubljana - Moste, Sostro

1

Stara hiša s parcelo Šentvid

16.11.2021

Ljubljana - Šiška, Šentvid

3

Starejša hiša s parcelo Brinje 3

19.05.2022

Ljubljana - Bežigrad, Brinje