Vpogled v zemljiško knjigo, prihodnost tehnologije

Objavljeno: 19.10.2017

Gradnja hiše, Zemljiška knjiga in kataster

Švedska je pred kratkim preiskusno prenesla celotno zemljiško knjigo v sistem, ki omogoča transparenten zapis informacij o določeni nepremičnini brez možnosti spreminjanja za nazaj. To so podatkovni bloki oz “blockchain”.

Tehnologija verig podatkovnih blokov ali blockchain je trenutno najbolj poznana po uporabi v svetu kriptovalut, zaradi svoje napredne tehnologije pa ima potencial po širitvi tudi na druga področja. Švedska je pred kratkim svojo zemljiško knjigo prenesla na blockchain, saj tehnologija omogoča transparentno verigo prenosov lastništva na določeni nepremičnini brez možnosti spreminjanja podatkov za nazaj. Tehnologija bi na trgu lahko nadomestila finančne posrednike in tudi druge sisteme, ki delujejo na podlagi analognih postopkov.



Kaj je blockchain oz. podatkovni blok



V digitalnem svetu lahko kopiramo informacije oziroma datoteke, pri čemer kopija ostaja enaka orginalu, medtem ko podatkovni bloki omogočajo prenos podatkov v digitalnem zapisu brez možnosti kopiranja in razmnoževanja.


Tehnologija temelji na veriženju algoritmov, ki vsebujejo zapis podatkov o neki transakciji, ki je lahko prenos zneska, glasov, pogodba, ali prenos drugih podatkov, ki so se prej prenašali analogno. Vsaka transakcija dobi svoj blok, ki se postavi v vrsto z drugimi bloki in tako tvori verigo podatkov, ki jih ni mogoče spreminjati za nazaj. Tehnologija veriženja blokov uporabnikom omogoča, da na preprost način preverijo pristnost izvor in lastništvo podatkov.


O tehnologiji in njenem delovanju je dostopne veliko literature, zanimive so predvsem možnosti uporabe pri poslovanju, sklepanju pogodb in drugih transakcijah.



Zemljiška knjiga v podatkovnih blokih



Trenutni analogni postopki ob prodaji ali nakupu zemljišča v Sloveniji so zelo dolgotrajni, obstajajo pa tudi možnosti napak in goljufij zaradi človeškega faktorja. Danes posredovanje nepremičnine poteka ob sodelovanju nepremičninskega posrednika, odvetnika in notarja. Pred nakupom nepremičnine se v zemljiško knjigo vnese zaznamba vrstnega reda prenosa lastninske pravice, kar predstavlja dolgotrajen postopek, ki je med drugim za stranko predstavlja tudi velik strošek.



S tehnologijo, ki jo prinašajo podatkovni bloki se postopek upravljanja z zemljiško-knjižnimi podatki poenostavlja. Običajne transakcije bodo postale hitrejše in manj tvegane. Ko bodo v sistem prišle informacije od banke, da ima kupec denar, in nato iz posodobljene zemljiške knjige, da je nepremičnina prodajalca prosta bremen, se bo odprla priložnost za izvedbo pametne pogodbe, ki bo zaključena v kratkem časovnem obdobju.


Na Švedskem, ker je takšen sistem upravljanja zemljiške knjige še vedno v poskusni fazi, bo uradno zemljiška knjiga na tehnologijo verižnih blokov prešla do leta 2019. O podobnem sistemu razmišljajo tudi v drugih državah na primer v Veliki Britaniji, v kolikor pa se bo sistem obnesel ga lahko v prihodnosti morda pričakujemo tudi pri nas. Takšno posredovanje bi naj bilo hitrejše in cenejše za samega uporabnika, saj v postopku ne bodo potrebni notarji, odvetniki in nepremičninski posredniki.



Ker tehnologija fizično onemogoča nepooblaščeno spreminjanje podatkov za nazaj, jo je mogoče uporabiti tudi na številnih drugih področjih.

Boš gradil/a? Iščeš nepremičnino?

PRIJAVI SE
COINHAB PROJEKTI
Enodružinska hiša Studenci

09.09.2022

Maribor, Studenci

Dvosobno stanovanje na Brdu za najem

19.10.2023

Ljubljana - Vič, Brdo

Dvostanovanjska hiša v Šentjakobu

27.07.2021

Ljubljana - Bežigrad, Podgorica

7